مقالات

مقالات

سنتز ماده مؤثره داروی ضد سرطان هیدروکلرید و مشتقات مربوطه

آنالوگ های نوکلئوزیدی و نوکلئوبازها دسته ی عمده ای از ترکیبات شیمی درمانی را تشکیل می دهند و به طور گسترده برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند. این گروه از ترکیبات که به عنوان آنتی متابولیتها شناخته می شوند شامل مشتقات نوکلئوزیدی پورینی و پیریمیدینی متنوعی با فعالیت سیتوتوکسیک (مسمومیت درون سلولی) بر علیه سرطان های خونی و تومورهای جامد می باشند .

بیشتر بخوانید »
مقالات

سنتز داروی ضد فشار خون هیدرالازین هیدروکلراید از نفتالن

امروزه با توجه به شیوع بیماری فشار خون و خطرات فشار خون بالا برای سلامت، کنترل و درمان فشار خون بالا امری مهم به شمار می آید، به طوریکه که شعار سال ۲۰۱۳ سازمان بهداشت جهانی “فشار خون را جدی بگیریم” به این امر اشاره دارد و فشار خون بالا را به عنوان دلیل اصلی مرگ و میر ناشی از اختلالات قلبی-عروقی شناسایی کرده است.

بیشتر بخوانید »
مقالات

سنتز چند مرحله ای داروی ضد سرطان مغز تموزولومید

سرطان اصولاً یک روند رشد در تولید مثل سلول هاست که قابل کنترل نمی باشد. یکی از روش های درمان سرطان و یا تخفیف موقت آن، شیمی درمانی است. این نوع از درمان اثراتی هم بر روی سلول ها و بافت های بدن دارد.

بیشتر بخوانید »
مقالات

روش مؤثر در سنتز ماده مؤثره دارویی پنتاپرازول و مشتقات آن

حضور اسید در ایجاد زخم معده و اثنی عشری و بیماری رفلاکس معده از دیر باز شناخته شده است. طی ۳۰ سال گذشته داروهای مختلفی جهت کنترل ترشح اسید برای درمان سه بیماری فوق الذکر ارائه شده است.

بیشتر بخوانید »
مقالات

بررسی روش های بهینه سازی و خالص سازی نوری کلوپیدوگرل

(+)-(S)-کلوپیدوگرل هیدروژن سولفات )پلاویکس)، یک داروی ضد انعقاد و ضد تشکیل پلاکت خون است که برای کاهش پیشامدهای ارتروترومبیک )انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی و یا بیماریهای عروق محیطی، سندرم حاد کرونروی( مصرف می شود. این دارو یکی از پرفروش ترین داروهای حال حاضر در دنیا است.

بیشتر بخوانید »